Podsumowanie roku 2022

Prowadząc firmę, człowiek wciąż ma wrażenie, że robi zbyt mało. Można było wydać więcej książek. Można było zrobić wokół tych książek więcej szumu. Można było częściej publikować artykuły na blogu wydawniczym. I tak dalej, i tak dalej – wieczny niedosyt. Na szczęście praca nad tekstem podsumowującym cały rok działalności pomaga nieco przygasić ten irytujący głos wewnętrznego krytyka. Siedzę, piszę i sam jestem zaskoczony, jak dużo się wydarzyło. Szkoda, że corocznych podsumowań nie da się pisać częściej!

Na początku 2022 roku opublikowaliśmy nowe, poprawione i uzupełnione wydanie kultowej Etyki wolności Murraya N. Rothbarda. Wcześniejszy nakład się wyczerpał i książka przez jakiś czas nie była dostępna na rynku. Nie można było tego tak zostawić – chodzi przecież o libertariańską klasykę. Mamy nadzieję, że wersja po liftingu z anarchokapitalistyczną okładką Wam się podoba.

W marcu tego roku na zaproszenie Instytutu Misesa do Polski zawitał ekonomista Bryan Caplan, by promować polską edycję wydanego przez nas wspólnie z IM-em bestsellera „New York Timesa” Otwarte granice. Co nauka i etyka mówią nam o imigracji. Wizyta Caplana przypadła na okres zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę i był on pod ogromnym wrażeniem otwartości, z jaką Polacy przyjmowali ukraińskich uchodźców – zupełnie, jakby przeczytali jego książkę! Oprócz wygłoszenia wykładów w kilku polskich miastach, Caplan udzielił ciekawych wywiadów Tomaszowi Agenckiemu i Sebastianowi Stodolakowi z Warsaw Enterprise Institute. Warto wysłuchać tych rozmów lub sięgnąć po egzemplarz Otwartych granic i zapoznać się z przedstawionymi tam danymi i argumentami, by móc w merytoryczny sposób niwelować obawy naszych bliskich i znajomych o skutki masowej imigracji uchodźców z Ukrainy – obawy zrozumiałe, ale patrząc na fakty, nieuzasadnione. Sprawa jest ważna, a napisaną w formie komiksu książkę czyta się świetnie, co czyni jej lekturę podręcznikowym przykładem łączenia przyjemnego z pożytecznym.

Następnie, zachęceni popularnością bajek o ekonomii i przedsiębiorczości wydawanych przez zaprzyjaźniony Instytut Mengera, opublikowaliśmy polską edycję bajki pod tytułem Nasz pieniądz Bitcoin, w której dzieci z miasteczka Bitkowice poprzez zabawę poznają wady pieniądza łatwego i zalety pieniądza twardego. Nikt nie zrecenzował tej książeczki lepiej niż babcia autora: „Dzięki lekturze tej bajki za jednym razem zrozumiałam więcej niż po dwóch latach wysłuchiwania twoich prób wytłumaczenia mi, o co chodzi w tym całym Bitcoinie”. Jak widać, bajka ta spodoba się nie tylko najmłodszym.

Dwudziestego czerwca w Warszawie odbył się wykład Jordana B. Petersona, który przyleciał wówczas do Europy, by promować drugi tom 12 życiowych zasad pod tytułem Poza porządek. Posłuchać przyszło ponad 3000 osób. Przed wykładem miała miejsce kolacja z Jordanem Petersonem i jego żoną Tammy, którą miałem przyjemność organizować. W kilkunastoosobowym gronie polskich intelektualistów, dziennikarzy i przedstawicieli trzeciego sektora mieliśmy okazję poznać jednego z najbardziej rozpoznawalnych dziś na świecie myślicieli w kameralnej atmosferze. Jaki był? W zasadzie taki sam jak w Internecie – uprzejmy, błyskotliwy i autentyczny. Jeśli kogoś to interesuje, zjadł oczywiście stek.

Podczas kolacji Jordan Peterson wspomniał o swoim najnowszym tekście, który ma być jednym z rozdziałów jego kolejnej książki. Pozwolił też przetłumaczyć go na język polski i udostępnić w domenie publicznej. Wydawnictwo Freedom Publishing podjęło się tego wspólnie z Jaremą Piekutowskim i thinkzine’em „Nowa Konfederacja”. Przekład wykonała Renata Sigrist, która wcześniej pracowała nad Mapami sensu. Manifest konserwatywny autorstwa Petersona przeczytać można na blogach obu podmiotów.

Latem tego roku naszym nakładem ukazało się polskie wydanie książki Rainera Zitelmanna Kapitalizm to nie problem – to rozwiązanie. Podróż po historii najnowszej z wizytą na pięciu kontynentach, w której autor przedstawia empiryczne argumenty na rzecz kapitalizmu i przeciwko socjalizmowi. Przystępny styl oraz nacisk na przykłady z realnego świata a nie teoretyczne wywody czynią tę książkę dobrym prezentem dla laików. Tylko że prezenty już dawno kupione i rozdane. Znów – szkoda, że koniec roku jest po Świętach!

Bardzo mnie cieszy, że Przedmowę do polskiego wydania Kapitalizm to nie problem, przedrukowaną później w „Rzeczpospolitej”, napisał profesor Leszek Balcerowicz. Patronat nad książką objęły Fundacja FOR i Fundacja Wolności Gospodarczej. Ta druga oprócz tego nabyła 460 egzemplarzy i rozdała je niedawno wszystkim posłom RP. Książka promowana była również na tegorocznych Miltonaliach organizowanych przez Fundację Wolności i Przedsiębiorczości, gdzie Rainer Zitelmann wystąpił jako keynote speaker.

Nasza współpraca z dr. Zitelmannem mocno się rozkręca, a i on sam jest coraz aktywniejszy w Polsce. Trwają już prace nad polskimi wydaniami czterech kolejnych jego książek. Szykuje się też nieksiążkowy projekt w składzie Rainer Zitelmann i Tomasz Agencki. Wiele artykułów „Bicepsa kapitalizmu” zastało przetłumaczonych i opublikowanych na naszym blogu wydawniczym, a także na łamach Stowarzyszenia Libertariańskiego i WEI. Wywiady z nim ukazały się w „Forsalu”, „Gazecie Prawnej”, Dziennik.pl, Energetyka24 i w Strefie Inwestorów. Występował w Szkole Głównej Handlowej oraz na konferencji UmysłMiliardera. Warto też wspomnieć, że dr Zitelmann prowadzi ciekawe badania socjologiczne w wielu krajach i Polska wypada w nich naprawdę intrygująco – wyniki opublikowane zostaną w nadchodzącym roku.

Również tego lata opublikowaliśmy polskie wydanie cenionej książki na temat Bitcoina: Dlaczego Bitcoin Vijaya Boyapatiego. Załamanie się ceny, krytyka mainstreamu i zwątpienie w społeczności entuzjastów czołowej kryptowaluty to dobry czas na to, by wrócić do podstaw i jeszcze raz zadać sobie pytanie: Dlaczego Bitcoin? Książkę poleca między innymi Jack Dorsey – założyciel Twittera, za którego sterami dziś stoi kontrowersyjny Elon Musk.

W listopadzie miałem przyjemność wygłosić wykład dla początkujących przedsiębiorców na zaproszenie zaprzyjaźnionej szkoły biznesu ASBiRO. Prowadząc wydawnictwo, zdarzało mi się popełniać błędy biznesowe z kategorii „oczywiste patrząc wstecz, nieoczywiste patrząc wprzód”, wynikłe w dużej mierze z braku doświadczenia. Na wykładzie opowiedziałem więc o radach na temat prowadzenia firmy, których sam chciałbym, aby ktoś udzielił mi w przeszłości – oszczędzając sporo czasu, pieniędzy i nerwów. Zaproszenie od ASBiRO było dla mnie tym bardziej satysfakcjonujące, gdyż mniej więcej 10 lat temu sam uczęszczałem na ich Kurs podstawowy jako student i marzyło mi się wrócić tam kiedyś w roli wykładowcy. Udało się.

W grudniu opublikowaliśmy dwie nowości, nad którymi pracowaliśmy od dłuższego czasu.

Pierwsza z nich to Almanach Navala Ravikanta. Przewodnik do bogactwa i szczęścia  – zbiór wypowiedzi, tekstów i tweetów popularnego inwestora i filozofa biznesu. Naval jest autorem jednego z najlepszych podcastów na temat przedsiębiorczości, jakiego słuchałem. Znakomita większość treści, jakie publikuje, dostępna jest w Internecie za darmo – ale po angielsku. Zależało mi na tym, aby również osoby nieznające języka angielskiego miały możliwość zapoznania się z poglądami i wskazówkami Navala. I tak zgodnie z jego życzeniem, oprócz płatnej wersji papierowej, polskie wydanie dostępne jest bezpłatnie w wersji elektronicznej – bez konieczności podawania adresu mailowego, zapisywania się na newsletter czy innych tego typu kosztów niepieniężnych. Linki do pobrania ebooka znaleźć można tutaj w zakładce „Opis”.

Kolejny projekt wydawniczy, który doczekał się realizacji w tym roku, to sequel bestsellerowego Standardu Bitcoina Saifedeana Ammousa pod tytułem Standard pieniądza dekretowego (ang. The Fiat Standard). Prawie 500 stron analizy obecnego systemu monetarnego dokonanej przez pryzmat technologii Bitcoin. Jeśli wymieniać nasze „fiaty” na coś innego niż bitcoiny, to najlepiej właśnie na książki Saifa!

Nawiasem mówiąc, jeśli nasze ostatnie książki wydają się Wam bardziej dopracowane i wydane lepiej niż wcześniej, jest to w ogromnym stopniu zasługa Przemka Hankusa. Z Przemkiem współpracujemy od kilku lat i jego profesjonalizm czuć pewnie już od dawna. Ale rok 2022 to pierwszy, w którym Przemek jest z nami „na całego”. Czasem wydaje nam się, że tekst jest już w zasadzie gotowy do druku, po czym wysyłamy go do Przemka, a ten nanosi do pliku jeszcze tyle propozycji poprawek, że mój komputer ledwo radzi sobie z jego otwarciem. Wydawnictwo we wszystkich swych obszarach zyskuje dzięki obecności Przemka w zespole.

Tyle udało się nam zrealizować na froncie wydawniczym w 2022 roku. Mam nadzieję, że Czytelnicy, którzy sięgną po którąś lub któreś z tych sześciu książek, będą zadowoleni, a ich intelektualna ciekawość zaspokojona. A jakie są plany na rok 2023?

W pierwszej połowie roku ukaże się polski przekład bardzo ważnej książki na temat polityki klimatycznej: Fossil Future. Why Global Human Flourishing Requires More Oil, Coal, and Natural Gas – Not Less Alexa Epsteina. Stanowisko autora w tej zasadniczej dziś kwestii jest równie potrzebne, co nieobecne. Książkę tę polecają między innymi Jordan Peterson, Peter Thiel, Bryan Caplan, Saifedean Ammous, John Tamny i Michael Shellenberger.

W 2023 roku planujemy udostępnić na rynku aż trzy książki Rainera Zitelmanna: o antykapitalistycznych mitach, o budowaniu majątku osobistego oraz o… Polsce. Wyczekujcie też publikacji wspomnianych badań socjologicznych dr. Zitelmanna – wyniki Was zaskoczą, szczególnie te dotyczące kwestii zawiści.

Także w przyszłym roku powinno się ukazać polskie wydanie tworzonego w duchu ASE podręcznika pod tytułem Principles of Economics Saifedeana Ammousa, choć nie jest to do końca zależne od nas – Autor jest wciąż w trakcie pisania, ale w oryginale książka ponoć ma być gotowa na początku roku 2023.

Pełną parą wróci jeden z ulubionych autorów moich i wydawnictwa, którego – wstyd przyznać – w ostatnich latach nieco zaniedbaliśmy: Thomas Sowell. Będzie wznowienie Intelektualistów mądrych i niemądrych oraz jeden lub dwa zupełnie nowe przekłady jego książek.

Planujemy też wydać w języku polskim krótką książkę o podstawach ekonomii, która w Chile (to jest w kraju jej autora) osiągnęła status bestsellera. Deirdre McCloskey powiedziała, że jeśli ktoś miałby przeczytać w życiu tylko jedną książkę na temat ekonomii, jej zdaniem powinien to być właśnie ów chilijski bestseller.

Są jeszcze inne plany, ale znacznie mniej skrystalizowane, więc może na razie lepiej o nich nie wspominać.

W tym roku żadna z naszych książek nie ukazała się w formacie audio. Chciałbym, żeby w roku 2023 się to zmieniło. Chciałbym też, abyśmy oprócz profili na Facebooku, Twitterze i Instagramie, uaktywnili się na YouTube i Tiktoku. Trzymajcie kciuki.

W dużym skrócie, gdy przyjdzie nowe, będzie zasadniczo po staremu:
– Co będziemy robić w przyszłym roku?
– To samo, co w każdym, Pinky: spróbujemy zdobyć świat, popularyzując idee wolnościowe!

Wszystkiego dobrego!

Krzysztof Zuber


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk