Mapy sensu. Architektura przekonań

Jordan B. Peterson

89,00 

Kup książkę

89,00 

Kup ebooka

69,00 

( format .epub )

Chcę przeczytać
Chcę przeczytać
Najniższa cena z ost. 30 dni: 89,00 zł - wersja papierowa; 69,00 zł - ebook
693
2021
165 x 235 mm
Twarda
Kategorie: , Tagi: , , ,

Dlaczego ludy różnych czasów i miejsc formułowały mity i opowieści o podobnej symbolice i przesłaniu? Czy społeczności ludzkie o odmiennych przekonaniach religijnych lub ideologicznych skazane są na wieczny konflikt? Czy naukowe twierdzenia i religijne dogmaty rzeczywiście muszą pozostać względem siebie w wiecznej sprzeczności? Czy możliwe jest osłabienie skłonności jednostki do dokonywania okrucieństw motywowanych poczuciem tożsamości grupowej? Jaki sposób życia daje największe szanse wypełnienia go poczuciem sensu i znaczenia?

W Mapach sensu Jordan B. Peterson próbuje odpowiedzieć na te pytania, stawiając nową, śmiałą hipotezę, wskazującą na związek między ustaleniami współczesnej neuropsychologii a strukturą najstarszych opowieści religijnych i mitów (jak na przykład mity sumeryjskie i egipskie) oraz alchemią. Autor czerpie też z dzieł największych mistrzów pióra takich jak Lew Tołstoj czy Aleksander Sołżenicyn, odnajdując na kartach ich powieści literackie obrazy ilustrujące jego teorię. Napisana z imponującym rozmachem interdyscyplinarna odyseja Petersona sięga od przesłania prastarych wierzeń, przez odkrycia nauk kognitywnych, po Jungowskie analizy mitologii i narracji.

Ta książka to fascynująca synteza myśli archaicznej ze współczesną, a zarazem pasjonujący wgląd w źródła ludzkiej motywacji oraz sposób postrzegania świata przez człowieka różnych epok. To niezwykle wnikliwy i momentami wręcz bolesny obraz dynamiki pomiędzy siłami porządku a chaosu, zarówno na poziomie indywidualnej psychiki, jak i na płaszczyźnie całych społeczeństw. Podążając szlakami tych „map sensu” stopniowo odkrywamy tajemnicę, niemalże receptę na odnalezienie upragnionej równowagi pomiędzy tym, co nieokiełznane i zagrażające a tym, co nadmiernie stabilne i dławione strukturą – jej wyznacznikiem jest los Bohatera, odkrywcy i eksploratora, zdolnego rozpoznać skostniały porządek, zanurzyć się z powrotem w chaos, a następnie budować na nowych fundamentach. Według Autora identyfikacja z taką postawą czyni świat lepszym, a towarzyszące życiu tragedie bardziej zrozumiałymi i dzięki temu łatwiejszymi do zniesienia.

ISBN 978-83-960498-0-3
Tytuł oryginału Maps of Meaning: The Architecture of Belief
Data wydania oryginału 1999
Tłumaczenie Renata Sigrist
Waga 1,15 kg

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Mapy sensu. Architektura przekonań”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępne formy przesyłki oraz płatności w naszym sklepie.

Metody Dostawy
Cena
Przesyłka kurierska14,50zł
Paczkomaty InPost13,90zł

Metody Płatności

WP PAY (Blue Media)
BLIK
Karta płatnicza
PayPal (przelewy zagraniczne)

Spis treści

  • Przedmowa: Zstąpienie do piekieł
  • Rozdział pierwszy: Mapy doświadczenia: obiekt i znaczenie
  • Rozdział drugi: Mapy sensu: trzy poziomy analizy
  • Rozdział trzeci: Praktyka czeladnicza i enkulturacja: przyjęcie wspólnej mapy
  • Rozdział czwarty: Pojawienie się anomalii: zakwestionowanie wspólnej mapy
  • Rozdział piąty: Bracia-wrogowie: archetypowe reakcje na „nieznane”
  • Bibliografia
  • Przypisy
Koszyk