Dlaczego Bitcoin […] to intelektualny majstersztyk – równie elegancki co profetyczny – który wyszedł spod pióra erudyty biegłego w matematyce, informatyce, ekonomii, filozofii, inżynierii i naukach politycznych. […] Vijay Boyapati w sposób zwięzły i przejrzysty przedstawia teorię pieniądza, anatomię Bitcoina, powody, które sprawiają, że góruje on nad poprzedzającymi go standardem złota i systemem walut dekretowych, oraz nadzieję, jaką przynosi on cywilizacji ludzkiej.
[…] Boyapati w sposób zwięzły i przejrzysty przedstawia teorię pieniądza, anatomię Bitcoina, powody, które sprawiają, że góruje on nad poprzedzającymi go standardem złota i systemem walut dekretowych, oraz nadzieję, jaką przynosi on cywilizacji ludzkiej. Autor w przystępny, zrozumiały dla laika sposób opisuje koncepcję zależności od ścieżki oraz trajektorię, jaką ma do przebycia dobro podlegające procesowi monetyzacji od zera. Już po pierwszym przeczytaniu Dlaczego Bitcoin byłem tym esejem absolutnie urzeczony.
– Michael J. Saylor
prezes i dyrektor generalny MicroStrategy
Dlaczego Bitcoin to pouczająca i wciągająca lektura zarówno dla nowicjuszy, jak i dla wieloletnich pasjonatów Bitcoina. Boyapati zarysowuje przekonującą wizję dla Bitcoina, poczynając od przystępnego omówienia historii pieniądza i właściwości różnych jego form, by następnie pokazać, dlaczego Bitcoin jest najlepszym pieniądzem i środkiem przechowywania wartości na świecie – potencjalnie zdolnym do wyparcia swoich poprzedników i rywali.
– Adam Back
jeden z czołowych przedstawicieli ruchu cypherpunk
Fascynujące i inspirujące wprowadzenie do idei Bitcoina wraz z wyjaśnieniem wartości, jaką oferuje on światu. A wszystko to wyłożone w ramach kompleksowej historii pieniądza.
– Jack Dorsey
dyrektor generalny Twittera oraz Square
Rupert –
Krótka książka, w zwięzły sposób wyjaśniająca monetarne podstawy Bitcoina. Autor m.in. w zgrabny sposób porównuje cechy dobrego pieniądza na przykładzie Bitcoina, złota oraz dolara, omawiając wady i zalety każdego z nich. Wskazuje na potencjał, który jest zapisany w Bitcoinie. Bardzo ciekawie przedstawia etapy ewolucji pieniądza (na początku jest przedmiotem kolekcjonerskim, potem środkiem przechowywania wartości, środkiem wymiany, aż wreszcie jednostką rozrachunkową). Teoria ta w bardzo prosty i rzeczowy sposób rozwiewa liczne nieporozumienia związane z obserwowalną niestabilnością kryptowalut jako rzekomego dowodu na to, że jest to jedynie aktywo spekulacyjne. Boyapati wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje i dlaczego nie jest to powodem do porzucenia zasadności potencjału monetarnego, który tkwi w Bitcoinie. Następnie mamy omówione cykle popularności Gartnera oraz umiejscowienie na tej teorii obecnego znaczenia króla kryptowalut oraz jakie to daje nadziej na przyszłość. Znalazło się również miejsce na odpowiedzi na standardowe zarzuty, w tym najpopularniejszy, jakoby Bitcoin był narzędziem do marnowania energii.
Książeczka jest mała, ale zawiera mnóstwo treści i inspiracji. Autor „naszpikował” książkę odnośnikami do poszczególnych zagadnień. Jeśli chcesz poznać monetarne podstawy króla kryptowalut, koniecznie przeczytaj tę książkę.
Książka stanowi świetne uzupełnienie do innej pozycji (równie krótkiej) pt. „Zrozumieć Bitcoina” S. Barty i R. Murphy’ego, która w bardzo prosty i obrazowy sposób przedstawia technologię, która kryje się za Bitcoinem.