Podsumowanie roku 2019 i zapowiedzi na rok 2020

Nadejście nowego roku jest zawsze okazją do podsumowań i postanowień. Coś się kończy, coś się zaczyna. Rok 2019 w naszym Wydawnictwie bardzo pracowity.

Najpierw udało się nawiązać współpracę z Instytut Misesa i dr. hab. Mateuszem Machajem, przy wspólnym projekcie przetłumaczenia na język polski książki o najsłynniejszej sadze w galaktyce. Efekt to „Gwiezdne wojny a filozofia polityki”. Polecamy ją wszystkim zawiedzionym ostatnimi „epizodami” Disneya – Profesor Machaj pisze zdecydowanie lepiej niż scenarzyści najnowszej trylogii.

Następnie ukazała się książka na temat chronologii tworzenia promowanej przez nas szkoły myśli ekonomicznej pt. „15 wielkich austriackiej szkoły ekonomii”. Zawiera ona opisy sylwetek najważniejszych przedstawicieli tego nurtu oraz ich wkładu w budowę spójnej, kompleksowej teorii ekonomii. Tutaj chciałbym podziękować dr Przemek Hankus, który przejrzał przekład, pomógł wyłapać nieprawidłowości oraz zaproponował wiele cennych uwag, dzięki którym książka stoi na bardzo dobrym poziomie zarówno pod względem językowym, jak i merytorycznym.

Kolejna wydana przez nas pozycja to znów efekt współpracy – drugiej już z Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości. Jej wynikiem jest niewielkich rozmiarów książeczka o bardzo aktualnej tematyce – państwa dobrobytu. Autor, profesor David Schmidtz, w interesujący sposób tłumaczy, dlaczego choć politycy widzą w koncepcji państwa opiekuńczego lekarstwo na wiele bieżących problemów, w perspektywie długookresowej jest to koncepcja wyjątkowo szkodliwa. W książce w przystępny sposób wyjaśnione są zjawiska tragedii wspólnego pastwiska, efektów zewnętrznych, internalizacji i eksternalizacji odpowiedzialności, a także różnice między krótko- i długookresowym spojrzeniem na gospodarkę.

Ostatnim wydawniczym dzieckiem, które urodziło się w roku 2019, jest „Postęp. Dziesięć powodów, by z optymizmem patrzeć w przyszłość” autorstwa Johan Norberg Official. Jest to krótko mówiąc faktografia rozwoju, jaki dokonał się na świece w ciągu ostatnich 200–250 lat. Każdy, kto oglądał filmy dokumentalne z udziałem Johana Norberga (na przykład ten, o Skandynawii, do którego Fundacja FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju) dodała polskie napisy – link w komentarzu), zgodzi się zapewne, że tego człowieka po prostu nie da się nie lubić. Podobnie jest z jego książką. To skuteczna odtrutka na pesymizm serwowany w mediach, które wiedzą, że złe wieści sprzedają się znacznie lepiej niż dobre. Czytajcie więc Norberga i nieście dobrą nowinę!

Na opublikowanym zdjęciu jest jeszcze jedna książka. Nie jest to co prawda dziecko wydawnicze z tego roku, bo urodziło się już dobre kilka lat temu, ale za to w tym roku dostało nowe ciuchy – piękną, twardą oprawę. Thomas Sowell to jeden z naszych ulubionych autorów, a „Ekonomia dla każdego” to nasza flagowa pozycja z tej dziedziny – dodatkowy majestat jest jak najbardziej zasłużony.

Na początku wspomniałem, że rok 2019 był dla nas rokiem bardzo pracowitym. Teraz dodam, że tylko część owoców tej pracy mogła zagościć na Waszych półkach przed jego końcem.

Na ostatnim etapie są prace nad nieszablonową książką o tematyce biznesowej. Będzie ona zbiorem obszernych wywiadów z właścicielami świetnie funkcjonujących polskich firm. Pozwoli poznać ich nastawienie, postawę, metody zarządzania, rodzaje relacji, jakie budują z współpracownikami, oraz wiele innych „dobrych praktyk”, dzięki którym ci ludzie oraz ich organizacje odnoszą sukcesy. Całość okraszona będzie komentarzem autora książki – Krystiana Pluciaka z firmy Flow Up Group – który na co dzień pomaga polskim przedsiębiorcom w optymalizacji ich działalności. „Księgi dobrych praktyk najlepiej zorganizowanych polskich firm” spodziewajcie się na początku roku 2020.

Niewiele pracy zostało nam do dokończenia innej znakomitej książki – „PEAK” Andersa Ericssona. Autor uznawany jest za światowy autorytet w dziedzinie skutecznego uczenia się. Od kilkudziesięciu lat prowadzi badania nad efektywnym nabywaniem nowych umiejętności. Na jego publikacje naukowe powoływało się w swoich książkach wielu autorów z zakresu rozwoju osobistego, niestety często wypaczając prezentowane w nich wnioski (na przykład Malcolm Gladwell i jego popularyzacja zniekształconej „zasady 10000 godzin”). Ericsson postanowił wreszcie sam sporządzić przystępne, ale rzetelne podsumowanie swoich odkryć i jasno odpowiedzieć na pytanie: „Jak uczyć się czegoś nowego tak, aby nauka szła możliwie szybko oraz aby tego, czego się nauczyliśmy, łatwo nie zapomnieć?”. Zobaczycie, że po przeczytaniu tej książki człowiek żałuje, że nie trafiła ona w jego ręce kilkanaście lat wcześniej.

Od wielu miesięcy trwają też prace nad „Maps of Meaning” autorstwa Dr Jordan B Peterson. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Wyprzedzamy założony sobie harmonogram prac. Niemniej pracy jest jeszcze przed nami mnóstwo, a pośpiech jest złym doradcą. Bądźcie cierpliwi.

Wspomnę jeszcze o kilku wartościowych pozycjach, z którymi dopiero startujemy. Będzie polskie wydanie „The Bitcoin Standard”, świetnej książki o Bitcoinie oraz szerzej o pieniądzu jako takim. Ukaże się również polskie wydanie książki Bryana Caplana na temat edukacji, która potrafi wywrócić człowiekowi poglądy na tę kwestię do góry nogami. Wyczekujcie także pierwszego polskiego tłumaczenia książki popularnego wolnościowego podcastera-filozofa, Stefana Molyneux.

Będzie też niespodzianka dla tych, którzy lubią książki nie tylko czytać, ale także ich słuchać.

Tyle tytułem podsumowań. A postanowienia? Co będziemy robić w przyszłym roku? To samo, co w każdym Pinky – spróbujemy zdobyć świat popularyzując idee wolnościowe!

Krzysztof Zuber
Fijorr Publishing

1 komentarz do “Podsumowanie roku 2019 i zapowiedzi na rok 2020”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk