Podsumowanie roku 2023

Czas podsumowań 2023 roku już dawno minął. Niestety u mnie na czas podsumowań nałożył się czas zawirowań (głównie zdrowotnych). Uznałem, że nie ma co porzucać kilkuletniej już tradycji przez chwilowe problemy. A zatem, oto nieco spóźnione podsumowanie naszej działalności w minionym roku.

W 2023 roku kontynuowaliśmy owocną współpracę z doktorem Rainerem Zitelmannem. W marcu ukazała się w Polsce jego trzecia książka – tym razem na temat inwestowania i finansów osobistych – pt. Jak zbudować bogactwo oraz jak je później zachować. Jako zarówno doświadczony przedsiębiorca oraz bardzo majętny człowiek (to od strony praktycznej), jak i entuzjasta ekonomii i kapitalizmu (to od strony teorii), dr Zitelmann ma w tym obszarze wiele do zaoferowania. W dniu premiery polskiego wydania tej książki Rainer przyleciał wygłosić wykład na zaprzyjaźnionej Uczelni ASBiRO.

Również w marcu Rainer wystąpił na Weekendzie Kapitalizmu w Warszawie, gdzie mówił o książce, którą wydaliśmy w roku 2022, czyli Kapitalizm to nie problem – to rozwiązanie. Ja natomiast, jako właściciel wydawnictwa, podczas Weekendu miałem zaszczyt odebrać nagrodę Atlasa idei w kategorii „Przedsiębiorca”, która przyznawana jest osobom promującym w Polsce kapitalizm. W pozostałych kategoriach laureatami byli prof. Leszek Balcerowicz i Tom Palmer. Sam nie umieściłbym siebie w takim towarzystwie; to, że inni postanowili mnie w nim umieścić, jest bardzo miłe i budujące.

Następnie naszym nakładem ukazało się wznowienie cenionej książki Intelektualiści mądrzy i niemądrzy jednego z moich ulubionych autorów, Thomasa Sowella. Czytelnicy często o nią podpytywali, a zagadnienie poglądów i postaw intelektualistów oraz ich wpływu na kształtowanie głównych narracji medialnych nie przestaje być aktualne, więc wznowienie uznaliśmy za właściwy ruch. Co pocieszające, myślałem, że jeśli chodzi o Sowella, z racji jego sędziwego wieku pozostaną nam już jedynie wznowienia i tytuły sprzed lat. Na szczęście się myliłem! Ale o tym później.

W czerwcu do Polski znów zawitał Rainer Zitelmann. Tym razem przyleciał na podwójną premierę: polskiego wydania książki W obronie kapitalizmu. Odpowiedź krytykom oraz filmu dokumentalnego o polskiej transformacji gospodarczej The Rise of the White Eagle. Całość odbyła się na dużej imprezie, cyklicznym seminarium ASBiRO, przed kilkusetosobową publicznością.

W obronie kapitalizmu to bardzo ważna pozycja. Nie bez powodu Steve Forbes napisał o niej: „Jedna z najważniejszych książek broniących kapitalizmu, jakie ukazały się w ostatnich dekadach. Adam Smith byłby usatysfakcjonowany – i dumny”. Pomimo dorobku, który mówi sam za siebie, kapitalizm wydaje się nie mieć wielu zwolenników, szczególnie pośród młodych ludzi. Stąd tych niewielu, którzy go cenią, powinno być zdolnych i gotowych go bronić i do niego przekonywać. Ta książka ma w tym pomóc.

Film The Rise of the White Eagle Rainer nakręcił razem ze znanym i lubianym podcasterem Tomaszem Agenckim. Do współpracy zaproszeni zostali m.in. prof. Leszek Balcerowicz, Alicja Wancerz-Gluza, Jan Kubań i Zbigniew Dzideczek. Już po opisie widać, że to solidne kino akcji: „Kiedy wszystkie możliwe reformy w duchu centralnego planowania zawiodły a inflacja sięga 20% miesięcznie, komunistyczny rząd pewnego niewypłacalnego kraju zezwala na reformy… kapitalistyczne. Na skutek tychże reform, wchodzący w dekadę lat 90. kraj przeistacza się w gospodarkę rynkową, stając się przysłowiowym tygrysem kontynentu”. Warto pokazywać ten film osobom nieświadomym faktu, że od czasu porzucenia socjalizmu Polska jest absolutnym gospodarczym wymiataczem!

W 2023 roku do Polski znów zawitał Bryan Caplan – i to niejednokrotnie. Jego wystąpienie na temat współczesnego systemu edukacji zorganizowane we Wrocławiu przez Instytut Misesa jest dostępne na YouTube. Przy okazji drugiej wizyty miałem przyjemność zabrać Bryana do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Samo miejsce oczywiście przygnębia, niemniej świetnie było spędzić cały dzień w towarzystwie tak ciekawego człowieka.

W październiku wydaliśmy książkę, z którą wiążę ogromne nadzieje. Chodzi o krótkie wprowadzenie do ekonomii pt. Uliczny ekonomista autorstwa chilijskiego ekonomisty Axela Kaisera. Inna znana ekonomistka, Deirdre McCloskey, powiedziała o niej, że „Jeśli ktoś miałby przeczytać tylko jedną książkę na temat ekonomii, powinna to być książka Axela Kaisera”. Książka jest krótka, prosta i tania – co mam nadzieję zachęci do sięgnięcia po nią wiele osób, które chciałyby zacząć swoją przygodę z ekonomią. Idealna, żeby podarować komuś, kogo znamy, i kto według nas rokuje nadzieje na wolnorynkowe oświecenie. Szukałem takiej książki od lat i myślę, że wreszcie znalazłem „tę jedyną”. Oprócz tego, jest to według mnie najlepsza okładka książkowa, jaką stworzyliśmy razem z Deer’s Graphic. Oznaczam tutaj kolegę grafika – może zmobilizuje go to do zaktualizowania martwego od 8 lat fanpejdża. Axel przyleciał do Polski pomagać w promocji, a przy okazji pozwiedzać Warszawę. Wystąpił na seminarium ASBiRO, w NamZależy i dla KASE Warszawa. Mieliśmy też wspólne spotkanie z prof. Balcerowiczem. Axel polubił Polskę, więc pewnie nie raz tu wróci.

Ostatnia książka, jaką wydaliśmy w 2023 roku, jest być może najważniejsza. Chodzi o Przyszłość paliw kopalnych Alexa Epsteina. Wszyscy wiemy, że jeśli chodzi o zagadnienie zmian klimatu, perspektywa wolnościowa w zasadzie nie jest brana pod uwagę. Jeśli jest, to niejako przypadkiem, gdy pokrywa się z przesłankami „interesu narodowego” czy „geopolityki”. Na Zachodzie pojawiło się w ostatnim czasie kilka książek, które podważają głównonurtową narrację na temat problemu zmian klimatu: Shellenbergera, Koonina, Lomborga i właśnie Epsteina. Długo zastanawiałem się, którą z nich udostępnić polskim czytelnikom, i ostatecznie uznałem, że najlepszym, najbardziej wolnościowym wyborem będzie Fossil Future. To w mojej opinii najlepsze, co kontrarianie mają do zaoferowania w tym temacie. Książkę polecają m.in. Jordan Peterson, Bryan Caplan, Peter Thiel, Saifedean Ammous i John Tamny. Prace nad polskim wydaniem tego tytułu trwały prawie dwa lata. Efektem jest ponad 500 stron treści w dużym formacie. Mam nadzieję, że się spodoba.

Tuż przed końcem roku na rynek trafił audiobook polskiego wydania książki Jordana Petersona Poza porządek. Kolejne 12 życiowych zasad. Czyta, podobnie jak pierwszy tom, Tomasz Agencki! Do kupienia w Audiotece oraz w naszym sklepie internetowym. Według danych Audioteki mamy obecnie złoto i brąz!

Przy okazji może wspomnę, że od 2023 roku to nasz zespół wydawniczy zarządza i publikuje treści w mediach społecznościowych JBP Polska (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter i TikTok). Zajrzyjcie.

W roku 2023 ukazał się również audiobook książki pt. 52 mity o kapitalizmie. Wyprodukowaliśmy go we współpracy z Janem Kubaniem z Fundacji PAFERE. Warto tu wspomnieć, że autor książki, Lawrence Reed, otrzymał w tym roku Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczpospolitej, który wręczył mu Prezydent RP Andrzej Duda.

Generalnie mogę chyba powiedzieć, że w 2023 roku udało się wreszcie poszerzyć i zintensyfikować działania marketingowe zarówno jeśli chodzi o ofertę wydawnictwa Freedom Publishing, jak i o (promowany odrębnie) brand JBP Polska. Uaktywniliśmy się na łamach wielu mediów społecznościowych, a tworzenie i publikowanie treści zostało uprocesowione i usystematyzowane. Jeśli chodzi o kontent, robimy to tak, aby to sami autorzy naszych książek mówili do Was i do Was pisali. Innymi słowy, nigdy nie chciałem, abym to ja czy ktokolwiek inny pisał lub opowiadał, co ma Wam do przekazania Jordan Peterson, Thomas Sowell czy Saifedean Ammous. To oni sami najlepiej komunikują swój przekaz – w końcu to ich docenili czytelnicy na całym świecie. Dlatego większość naszego marketingu to polskie tłumaczenia wypowiedzi, fragmentów książek czy tweetów, grafiki z cytatami oraz fragmenty nagrań wykładów czy wywiadów opatrzone polskimi napisami. To wciąż niedokończony projekt. Nie wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Ale nasz marketing nie chodzi już przynajmniej z kompletnie rozpiętą koszulą. Zapraszam na nasze socjale. Linki można znaleźć na dole naszej strony internetowej po prawej stronie. Na wydawniczym kanale YouTube dodaliśmy niedawno fragment świetnego wykładu Saifedeana Ammousa wprowadzającego w tematykę Bitcoina.

To wszystko za nami. A co przed nami?

Jeśli chodzi o rozpoczęte już projekty książkowe, które mamy zamiar domknąć w 2024 roku, mogę Was zapewnić, że będzie GRUBO. Dosłownie. W Chinach rok 2024 będzie rokiem Drewnianego Smoka. U nas to będzie rok Papierowej Cegły.

Otworzymy go długo wyczekiwanym traktatem o ekonomii Saifedeana Ammousa pt. Principles of Economics. Dostajemy sporo zapytań o datę premiery polskiego wydania. Książka jest już przetłumaczona, trwają prace redakcyjne. Powinna ukazać się w tym kwartale. Anglojęzyczni entuzjaści austriackiej szkoły ekonomii zachwalają tę pozycję. Zobaczymy, jaki będzie Wasz odbiór.

Dalej mamy w planach arcyważną książkę pod oryginalnym tytułem Superabundance. Odpowiada ona na bardzo istotne dziś pytanie o wpływ wzrostu populacji na dostępność zasobów. Czy gdy na świecie przybywa ludzi, każdy z nas ma mniej dla siebie? A co z wyczerpywaniem się zasobów? Czy przyrost liczby ludności nie przyspiesza zużycia zasobów, których i tak jest już mało? Otóż nie. Autorzy książki, Marian Tupy i Gale Pooley, postanowili to dokładnie przeanalizować. Sprawdzili, jak kształtowały się ceny różnych zasobów, towarów, dóbr i usług w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. A jako że tak naprawdę za wszystko, co kupujemy, płacimy naszym czasem, autorzy sprawdzili, ile godzin czy minut pracy kosztowały nas różne rzeczy dawniej i dziś. Wnioski są równie zaskakujące, co optymistyczne. Ekonomia w służbie wzrostu demograficznego! Ta książka ukaże się dzięki grantowi, jaki otrzymaliśmy od Fundacji Wolności Gospodarczej. Bardzo dziękujemy!

Również w pierwszej połowie roku ukaże się kolejna książka Rainera Zitelmanna pod roboczym tytułem Wzlot białego orła. Będzie to krótka książka podsumowująca dorobek polskiej transformacji gospodarczej. Nad wstępem do polskiego wydania pracuje właśnie Profesor Balcerowicz!

Będzie też nowa książka Thomasa Sowella. Jak wspominałem, nie sądziłem, że będzie mi jeszcze dane przeczytać coś nowego od Sowella. A tu proszę, miła niespodzianka! W wieku 93 lat wypuścił kolejną książkę pt. Social Justice Fallacies. Mamy ją już przetłumaczoną.

Ale wróćmy do obiecanych cegieł. Rozpoczęliśmy już prace tłumaczeniowe nad bestsellerową książką popularnej analityczki i inwestorki Lyn Alden. Broken Money opowiada o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości pieniądza z bardziej inżynierskiej i technologicznej perspektywy. Polskie wydanie ukaże się w drugiej połowie roku.

Umowa na prawa do wydania jeszcze jednej książki, którą będzie można ćwiczyć bicepsy, nie jest jeszcze podpisana, więc wstrzymam się z ujawnieniem szczegółów. Będzie prawdopodobnie najgrubsza z nich wszystkich, a zatem sensownie jest opublikować ją najpóźniej. Wszak progresywne przeciążenie to najlepsza metoda budowania masy mięśniowej.

No i last but not least, również w tym roku będzie okazja przeczytać nową książkę Jordana Petersona! We Who Wrestle with God – taki będzie tytuł – w oryginale ma się ukazać w pierwszej połowie 2024. My zabierzemy się do pracy, gdy tylko otrzymamy finalną wersję manuskryptu i polskie wydanie będzie miało premierę prawdopodobnie na jesieni.

W roku 2024 obiecuję także co najmniej kilka audiobooków. Niektóre planujemy nagrać z Tomaszem Agenckim, a niektóre w ramach współpracy z Janem Kubaniem.

Będzie więc co czytać i czego słuchać.

Tradycyjnie dziękuję Przemkowi Hankusowi za kolejny rok profesjonalnej i owocnej współpracy. Przemek to prawdziwy szwajcarski scyzoryk. Wszechstronny i niezawodny.

I również tradycyjnie:
– Co będziemy robić w przyszłym roku?
– To samo, co w każdym, Pinky: spróbujemy zdobyć świat, popularyzując idee wolnościowe!

Wszystkiego dobrego!

Krzysztof Zuber

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk