Podsumowanie roku 2021

Koniec roku to dobra okazja, by podsumować 12 miesięcy minionych i by zaplanować 12 miesięcy, które nadchodzą. W naszym wydawnictwie działo się sporo, jest więc o czym pisać.

Na początku tego roku, przy współpracy z serwisem Audioteka.pl oraz Tomaszem Agenckim, czołowym polskim głosem wolności, wypuściliśmy audiobook bestsellerowych 12 życiowych zasad Jordana B. Petersona. Owoc tych wspólnych prac bardzo spodobał się słuchaczom i przez długi okres utrzymywał się na samym szczycie listy najpopularniejszych tytułów Audioteki. Trudno o lepszą zachętę do produkcji kolejnych audiobooków.

W kwietniu, po niemal dwóch latach intensywnych prac, naszym nakładem ukazały się długo wyczekiwane Mapy sensu Jordana Petersona. Tyle zajęło przygotowanie tej gigantycznej (700 stron w dużym formacie i w mniejszej niż standardowa czcionce) porcji intelektualnej strawy najlepszego sortu dla polskich czytelników. I tyle zająć musiało. Ale jak mówi Ciri w drugim sezonie Wiedźmina: „Głód jest najlepszą przyprawą”. I tak, według opinii, które do nas trafiają, Mapy sensu to książka wyjątkowo gęsta i sycąca (choć byli i tacy, dla których okazała się ona zbyt ciężkostrawna 😉 ).

W październiku, wspólnie z polskim Instytutem Misesa opublikowaliśmy Otwarte granice. Co nauka i etyka mówią nam o imigracji Bryana Caplana – jednego z najciekawszych współczesnych ekonomistów wolnorynkowych. To już w naszej ofercie trzecia, po Micie racjonalnego wyborcy i Edukacji pod lupą, książka Caplana, który staje się jednym z naszych ulubionych autorów. Polskie wydanie Otwartych granic trafiło na wyjątkowo niepodatny grunt. Sytuacja na granicy z Białorusią wyraźnie rozbudziła w naszym kraju antyimigracyjne nastroje – również w środowisku wolnościowym. A szkoda, bo trudno o pogląd bardziej sprzeczny z wolnością, niż skazywanie ludzi na często nieuchronnie marną egzystencję w ubogich, skorumpowanych krajach, w których mieli zwyczajnie pecha się urodzić. Książka Caplana, napisana w bardzo przystępnej, przyjemnej i w wielu miejscach zabawnej formie komiksu, to świetna okazja do skonfrontowania antyimigracyjnych intuicji moralnych ze stanowiskiem proimigracyjnym. Wielu komentujących w mediach społecznościowych z góry uznało tę książkę za głupią, szkodliwą i nieprzydatną – przypisując jej cechy takie, jakie często z góry przypisuje się również samym imigrantom. Tym bardziej zachęcam, by mimo wszystko „odważyć się” sięgnąć po Otwarte granice, gdyż przekonawszy się, jak pochopna i błędna może być negatywna ocena książki na temat imigracji, łatwiej dopuścić do siebie możliwość, że równie pochopna i błędna jest nasza opinia na temat samej imigracji. Tak jak aby cieszyć się dobrą kondycją zdrowotną, potrzebny jest pewien poziom ekspozycji na stany, których nie lubimy (zmęczenie w trakcie wysiłku fizycznego, głód w trakcie postu, zimno w trakcie morsowania), tak aby utrzymywać dobrą kondycję intelektualną konieczny jest pewien poziom ekspozycji na nielubiane przez nas poglądy. A trudno o lepszego intelektualnego sparingpartnera niż Bryan Caplan[1].

Z końcem listopada naszym nakładem ukazała się druga w tym roku, długo wyczekiwana książka Petersona. Mowa oczywiście o Poza porządek. Kolejne 12 życiowych zasad, kontynuacji bestsellerowych 12 życiowych zasad. Antidotum na chaos. W mojej opinii – a miałem przyjemność i zaszczyt tę książkę tłumaczyć – jest ona bardziej osobista, bardziej melancholijna i bardziej refleksyjna od poprzedniczki. W oryginale drugi tom kultowego już poradnika czytelnicy ocenili jako jeszcze lepszy niż tom pierwszy. Na oceny czytelników z Polski musimy jeszcze poczekać.

Na początku grudnia wydaliśmy jeszcze dwie mądre książki.

Pierwsza to Weź przykład z najlepszych. Co łączy ludzi, którzy sami zapracowali na swój sukces w świecie biznesu, rozrywki i sportu autorstwa niemieckiego historyka, socjologia i przedsiębiorcy dra Rainera Zitelmana. Dr Zitelmann dokładnie przyjrzał się życiorysom kilkudziesięciu osób, które w wielu różnych dziedzinach dokonały rzeczy wybitnych, a następnie wyodrębnił z ich historii kluczowe dla sukcesu postawy i działania. Oto, co o tej książce napisał dr Madsen Pirie, prezes Adam Smith Institute:

W tej bardzo użytecznej książce Autor przygląda się zagadnieniu sukcesu oraz temu, co jest potrzebne, aby go osiągnąć. Szczegółowo analizując historie ludzi, którzy znaleźli w sobie odwagę i upór, by przecierać nowe szlaki, oraz potrafili całkowicie poświęcić się swojej pasji i stale się uczyć, oferuje lekcje każdemu, kto ma aspiracje do wielkich rzeczy. „Weź przykład z najlepszych”, ukazując wspaniałe przedsiębiorcze dokonania poprzedników, może stanowić inspirację dla przedstawicieli obecnego pokolenia, by urzeczywistniali swoje wizje, które im przyniosą bogactwo, a społeczeństwu zapewnią dobrobyt.

Ta świetna, motywująca do działania książka otwiera naszą współpracę z doktorem Zitelmannem. W roku 2022 ukaże się w Polsce kolejny tytuł (a może kolejne tytuły) jego autorstwa, a sam dr Zitelmann planuje odwiedzić nasz kraj i wygłosić w nim kilka wykładów.

Rok 2021 zamknęliśmy publikując polskie wydanie książki Społeczeństwo handlowe. Wprowadzenie do etyki i ekonomii autorstwa Davida Schmidtza, Cathleen Johnson i Roberta Luscha. To już trzecia, po Krótkiej historii wolności i Dobrobyt społeczny a odpowiedzialność jednostki, książka autorstwa lub współautorstwa Davida Schmidtza przetłumaczona na język polski – wszystkie przy współpracy z Fundacją Wolności i Przedsiębiorczości. W zamyśle kierowana do ludzi młodych ta 500-stronicowa pozycja stanowi świetne wprowadzenie do kluczowych zagadnień z zakresu etyki i ekonomii. Jej dodatkowym atutem jest przydatna wiedza na temat podstaw marketingu, zarządzania biznesem i rachunkowości, która z pewnością pomoże młodym ludziom aspirującym do roli przedsiębiorców.

Mam nadzieję, że te 5 wydanych w roku 2021 książek umiliło Państwu czas, zapewniło intelektualną stymulację oraz wyposażyło Państwa w wiedzę, która kiedyś się opłaci.

Bardzo istotną dla nas zmianą, jaka dokonała się w 2021 roku, było uruchomienie nowego podmiotu – Wydawnictwa Freedom Publishing – i przekierowanie na niego naszej głównej działalności wydawniczej. Skąd taka zmiana? W jednym ze swoich skeczów Eddie Izzard, wybitny komik, komentując kultowe Gwiezdne wojny i słynną Gwiazdę śmierci, zauważył, że jej nazwa należy do takich, które natychmiast i wprost komunikują w czym rzecz. Słysząc nazwę „Gwiazda śmierci”, nikt nie zapyta: „Gwiazda śmierci? A do czego taka gwiazda służy?”. Jak to do czego? – do zabijania! Podobnie i u nas. Chcieliśmy, aby czołowa, przyświecająca naszej działalności idea – WOLNOŚĆ – została maksymalnie wyeksponowana już w nazwie, która od października tego roku jasno informuje, o czym są książki, które wydajemy. Teraz już nikt raczej nie zapyta: „Freedom Publishing? A co oni wydają?” 😊.

Jeśli chodzi o plany wydawnicze na przyszły rok, to jest ich całkiem sporo. Będzie o wolności, będzie o ekonomii i będzie o biznesie. Na początku 2022 roku pojawi się nowe wydanie jednego z wolnościowych klasyków: Etyki wolności Murraya N. Rothbarda – książki bardzo potrzebnej w czasie, gdy co rusz łamane są prawa naturalne. Równie potrzebny jest komentarz odnośnie do tego, co państwa wyrabiają obecnie na polu monetarnym. W tym temacie ukaże się książka George’a Selgina na temat szkodliwości fiskalnego luzowania ilościowego (QE), kontynuacja Standardu Bitcoina Saifedeana Ammousa, zawierająca gruntowną krytykę systemu pieniądza fiducjarnego, oraz bajka dla dzieci (i dorosłych!) wprowadzająca do koncepcji Bitcoina. Oprócz tego w naszej ofercie zagoszczą tytuły autorów już naszym czytelnikom znanych – Thomasa Sowella (wznowienie książki Intelektualiści mądrzy i niemądrzy) i wspomnianego Rainera Zitelmanna – jak również świetnych autorów jeszcze w Polsce niepublikowanych – Navala Ravikanta i Vijaya Boyapatiego. Nie powinno zabraknąć również czegoś nowego do posłuchania. A to tylko część planów. Będzie się działo!

Tyle tytułem podsumowań! A postanowienia?
– Co będziemy robić w przyszłym roku?
– To samo, co w każdym, Pinky: spróbujemy zdobyć świat, popularyzując idee wolnościowe!

Krzysztof Zuber


[1] Jako że Bryan Caplan w marcu roku 2022 przyleci do Polski, ewentualne wyrazy uznania lub oburzenia powstałe w wyniku lektury Otwartych granic będzie można przedstawić mu osobiście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk