Promocja

Demokracja – bóg, który zawiódł – DEFEKT

Hans-Hermann Hoppe

Original price was: 49,00 zł.Current price is: 25,00 zł.

Kup książkę

Original price was: 49,00 zł.Current price is: 25,00 zł.

Brak w magazynie

Chcę przeczytać
Chcę przeczytać
Najniższa cena z ost. 30 dni: 25,00 zł - wersja papierowa
411
2006
165 x 235 mm
Miękka
Kategoria:

Egzemplarz z drobnymi wadami lub uszkodzeniami (np. zagięty róg, rysa na oprawie, obity grzbiet, naddarcie etc.), które obniżają walory estetyczne, ale w czytaniu nie przeszkadzają.

W zebranych w tej książce esejach, opierając się na fundamentalnych teoretycznych twierdzeniach zarówno ekonomii politycznej, jak i filozofii politycznej (etyki), proponuję rewizję trzech centralnych – niemal mitycznych – przekonań i interpretacji dotyczących historii nowożytnej.

Po pierwsze, posługując się elementarną analizą teoretyczną dotyczącą natury prywatnej własności oraz „publicznej” własności i administracji, a także przedsiębiorstw i rządów (lub państw), proponuję dokonanie rewizji powszechnie panujących poglądów na temat tradycyjnej monarchii dziedzicznej i zastąpienie ich zdecydowanie przychylną interpretacją monarchii i czasów jej dominacji. Władzę monarchiczną uważam w sensie teoretycznym za rząd prywatny (privately-owned government), który – jak tego dowiodę – sprzyja temu, by jego szef był nastawiony na przyszłość, dbał o dobra kapitałowe oraz przestrzegał zasad kalkulacji ekonomicznej.

Po drugie, przyjmując te same założenia teoretyczne, w sposób równie niezgodny z obowiązującymi poglądami przedstawiam demokrację i jej funkcjonowanie w świetle nieprzychylnym. Rząd demokratyczny uważam za zarząd będący własnością publiczną. Wykażę, że szefowie takiego rządu są nastawieni na teraźniejszość oraz mają skłonność do lekceważenia dóbr kapitałowych i gardzenia nimi. Odejście od monarchii na rzecz demokracji interpretuję jako cywilizacyjny krok wstecz.

Trzecie rewizjonistyczne twierdzenie dotyczy spraw jeszcze bardziej podstawowych i jeszcze bardziej odbiega od obowiązujących poglądów. Chociaż monarchię przedstawiam w korzystnym świetle, nie jestem monarchistą i książka nie jest obroną tej formy rządów. Moje stanowisko wobec monarchii jest następujące: jeśli musi istnieć państwo – definiowane jako podmiot posiadający na określonym terytorium przymusowy monopol na podejmowanie ostatecznych decyzji (jurysdykcję) i nakładanie podatków – to z punktu widzenia ekonomii i etyki korzystniejszy jest wybór monarchii niż demokracji. Takie stanowisko pozostawia otwartą kwestię, czy państwo jest konieczne, to znaczy czy – poza monarchią i demokracją – istnieje jakaś trzecia możliwość. Na to pytanie historia również nie daje odpowiedzi. Coś takiego jak „empiryczne” fakty, które nie miały miejsca, i alternatywne zdarzenia historyczne, z definicji nie może istnieć. Wszystko, czego można się doszukać w nauce nowożytnej historii, przynajmniej jeśli chodzi o rozwinięte kraje Zachodu, to historia państw i etatyzmu. Po raz kolejny okazuje się, że odpowiedzi może dostarczyć tylko teoria, ponieważ twierdzenia teoretyczne – jak wykazaliśmy powyżej – dotyczą faktów i relacji koniecznych. W związku z tym, podobnie jak na ich podstawie można pewne relacje lub interpretacje wykluczyć jako niemożliwe, tak można pewne inne rzeczy uznać za możliwe, nawet jeśli te rzeczy nigdy nie miały miejsca lub nigdy nie zostały wypróbowane.

A zatem, całkowicie wbrew powszechnie obowiązującym poglądom, elementarna teoria społeczna wskazuje, że istnienie żadnego w ten sposób zdefiniowanego państwa nie ma uzasadnienia – ani ekonomicznego, ani etycznego. Każde państwo, bez względu na to, jaka w nim obowiązuje konstytucja, jest ułomne gospodarczo i niedoskonałe etycznie.

– fragment książki

ISBN 978-83-89812-21-6
Tytuł oryginału Democracy – The God That Failed: The Economics and Politics of Monarchy, Democracy and Natural Order
Data wydania oryginału 2001
Tłumaczenie W. Falkowski J. Jabłecki
Waga 0,69 kg

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Demokracja – bóg, który zawiódł – DEFEKT”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępne formy przesyłki oraz płatności w naszym sklepie.

Metody Dostawy
Cena
Przesyłka kurierska14,50zł
Paczkomaty InPost13,90zł

Metody Płatności

WP PAY (Blue Media)
BLIK
Karta płatnicza
PayPal (przelewy zagraniczne)

Spis treści

 • Wstęp
 • 1. O preferencji czasowej, rządzie i procesie decywilizacyjnym
 • 2. O monarchii, demokracji i pojęciu ładu naturalnego
 • 3. O monarchii, demokracji, opinii publicznej i delegitymizacji
 • 4. O demokracji, redystrybucji i destrukcji własności
 • 5. O centralizacji i secesji
 • 6. O socjalizmie i desocjalizacji
 • 7. O wolnej imigracji i przymusowej integracji
 • 8. O wolnym handlu i ograniczonej imigracji
 • 9. O współpracy, plemieniu, mieście i państwie
 • 10. O konserwatyzmie i libertarianizmie
 • 11. O błędach klasycznego liberalizmu i o perspektywach wolności
 • 12. O rządzie i prywatnej produkcji bezpieczeństwa
 • 13. O niemożliwości rządu ograniczonego i widokach na rewolucję
 • Bibliografia
Koszyk