Biurokracja

Ludwig von Mises

19,00 

Kup książkę

19,00 

Chcę przeczytać
Chcę przeczytać
146
2005
148 x 210 mm
Miękka
Kategoria:

Jeśli państwowa kolej czy państwowa poczta działają gorzej niż kolej czy poczta prywatna, nie znaczy to, że urzędnicy państwowi są gorsi od prywatnych, lecz że ciasny kaftan biurokratyczny paraliżuje inicjatywę jednostek, odbierając im motywację i inicjatywę charakterystyczną dla ludzi działających w systemie kapitalistycznym. To tłumaczy także, dlaczego w instytucjach państwowych spotyka się mniej innowacji czy wynalazków niż w firmach prywatnych, zarządzanych w oparciu o mechanizm cen i rynek.

„Organizacja biurokratyczna i socjalizm – pisze Mises – oznaczają stagnację i zachowanie metod zachowawczych, podczas gdy organizacja w oparciu o zasady rynku kapitalistycznego to postęp i prosperita”.

Obrońcy socjalizmu nazywają się postępowcami, gdy w rzeczywistości są zwolennikami sztywnej rutyny, ograniczeń i strachu przed zmianami. Mówią o sobie „liberałowie”, „pionierzy wolności” podczas gdy w rzeczywistości robią wszystko by wolność obywateli maksymalnie ograniczać.

„Nazywają siebie rewolucjonistami – pisze Mises – lecz pragną stworzyć wszechwładny rząd”.

W efekcie, zamiast obiecanego raju i dobrobytu tworzą gigantyczne, nudne i niesprawne biuro, w którym obywatele mają wykonywać podrzędne, bezmyślne i często irracjonalne funkcje. Pod dyktando wszechwiedzących uzurpatorów elit wspieranych przez państwowy aparat przymusu. Takim modelem posługuje się obecnie Unia Europejska.

Czy istnieje lekarstwo na biurokrację? – zadaje sobie pytanie Mises, i od razu odpowiada: Jest nim tylko rozsądek i wiedza. One mogą nas przed tą ponurą wizją zniewolenia uchronić.

Znakomitym i bogatym źródłem tej wiedzy jest właśnie Biurokracja Ludwiga von Misesa.

ISBN978-83-89812-09-4
Tytuł oryginałuBureaucracy
Data wydania oryginału1983
TłumaczenieJan Klos
Waga0,18 kg

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Biurokracja”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dostępne formy przesyłki oraz płatności w naszym sklepie.

Metody Dostawy
Cena
Przesyłka kurierska14,50zł
Paczkomaty InPost13,90zł

Metody Płatności

Szybki przelew
BLIK
Karta płatnicza
PayPal (przelewy zagraniczne)
Shopping Cart